Izložba “NINGYŌ”

U petak, 8.XII 2023.godine učenici VII1 su u pratnji razrednice Nade Sokolović posjetili izložbu pod nazivom “NINGYŌ: Umjetnost i ljepota japanskih lutaka”, u organizaciji Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, Japan Foundation i Embassy of Japan in Bosnia and Herzegovina.

Tom prilikom, učenici su se upoznali sa japanskim lutkama i njihovom kulturom koja se njegovala tokom historije Japana i života ljudi. U prvom dijelu izložbe učenici su vidjeli „ Sekku ningyo ”, lutke koje su korištene u molitvama za zdravlje i razvoj djece. U drugom i trećem dijelu izložbe predstavljene su “Bijutsu ningyo”, lutke čija tehnika izrade uzima dah i „Shomin no ningyo ”, narodne lutke, koje su napravljene od jednostavnog materijala, ali su prepune šarma. Na kraju, u četvrtom dijelu, učenicima je predstavljeno širenje kulture japanskih lutaka, sa fokusom na raznolikost japanskih lutki i njihovu formu danas.

Učenici su oduševljeni ovom izložbom!